אנשי עסקים ובעלי חברות נתקלים בכל יום בצורך לקבל החלטות חשובות בנוגע להתנהלות העסקית ואלה הינן בעלות השפעה מכרעת לגבי אפשרות של צמיחה, רווחיות ושגשוג פיננסיים או לחילופין ליצירת מצב משברי ומאזן פיננסי שלילי. על מנת לקבל החלטות חשובות ומכריעות באופן מושכל ומקצועי, הרי שיש להיות מצויד בכל הכלים, הידע והניסיון הרלוונטיים בתחום וכאן נכנס תחום הייעוץ העסקי.

מהו ייעוץ עסקי ולמי הוא מתאים?

מה זה ייעוץ עסקי ומהי חשיבותו?

על מנת להבין את החשיבות והתרומה של ייעוץ מקצועי, הרי שעלינו להבין תחילה מה זה ייעוץ עסקי? מדובר על תהליך במסגרתו ארגונים, עסקים וחברות נעזרים בגורם מקצועי חיצוני ואובייקטיבי במטרה לסייע בידם בתהליכים של קבלת החלטות עסקיות ושיווקיות. מטרת הייעוץ העסקי הינה לסייע במימושם של היעדים שהציבה לפניה החברה, הן כאשר מדובר במטרה נקודתית וממוקדת והן כאשר אנו עוסקים ביעדים ארוכי טווח. הייעוץ המקצועי משקף שאיפה אידאלית שהיא מתן מענה מדויק ומלא לכל הצרכים והמטרות העסקיים ובידי היועץ, הכלים, הידע, הניסיון והכישורים לממש את אותה שאיפה.

הכלים והמטרות של ייעוץ עסקי

יועץ עסקי הינו בעל מומחיות בהבנת המרחב העסקי בו פועל העסק. הקשר ההדוק שבין העסק לסביבה בה הוא פועל מהווה מפתח ליצירת יתרונות ונקיטת צעדים מועילים וזאת לאחר ניתוח המרחב העסקי הכולל יצירת מפת מתחרים, רשימת יתרונות וחסרונות של העסק מול ומתחריו ולהיפך, ניתוח של קהלי יעד, מציאת פתרונות מימון לעסקים, גיבוש תכנית עבודה מפורטת ועוד.

שלבי תהליך ייעוץ עסקי

על מנת להבין מה זה ייעוץ עסקי יש להכיר את השלבים המרכזיים בתהליך הייעוץ:

היכרות עם העסק ומרחב הפעילות שלו – יועץ עסקי מתחיל את עבודתו בהיכרות עם העסק והבנת הסביבה אליה הוא שייך. שלב זה נועד לבחון באופן מעמיק ויסודי את תחום הפעילות העסקית והמרחב בו היא מתקיימת. שלב זה כולל זיהוי של נקודות חולשה, חוזקה והזדמנויות עסקיות.

בניית תכנית עסקית בהתאמה אישית - ייעוץ כלכלי לעסקים מתאים למגוון רחב של סוגי עסקים בסדרי גודל ותחומים שונים. למעשה ישנה חשיבות, נחיצות ותרומה בתחום הייעוץ העסקי לכל עסק שהוא, שכן הליווי המקצועי כולל יצירת תכנית עבודה מפורטת בהתאמה אישית לצרכי ונתוני העסק. בניית תכנית עבודה מבוססת על החזון והיעדים העסקיים של בעל העסק וכוללת תכנית פעולה ואסטרטגיה שיווקית המגדירה את סוג העסק ואופיו באופן מדויק ומלא. גיבוש תכנית עסקית נכונה ויעילה הינה רלוונטית וחיונית לכל עסק בין אם מדובר בעסק קטן או בינוני ובין אם שמדובר בארגונים וחברות גדולות.

תדמית וייעוץ עסקי – לאחר קביעת ותכנון תכנית עסקית המספקת מענה להיבט היצרני של העסק בהתאם להגדרת יעדים עסקיים, הרי שניתן לעבור לשלב קביעת תדמית רצויה המותאמת לאותם היעדים העסקיים. יצירת תדמית ומיתוג העסק מהווים כלי חשוב המאפשר הגשמת היעדים תוך שימוש במגוון כלים ואמצעים שיווקיים.

יתרונות הייעוץ העסקי

  • קבלת פרספקטיבה מקצועית – יועץ עסקי הינו בעל יכולת וניסיון להדרכת בעלי עסקים מתוך זווית ראייה ונקודת מבט רחבה, מקצועית ואובייקטיבית. הייעוץ מסייע בקבלת החלטות, נקיטת מהלכים וקביעת שינויים שעשויים להביא לתוצאות חיוביות לטווח הקצר והארוך.
  • טיפול עסקי כולל ומקיף – התייחסות מקצועית כוללת למגוון היבטים מהותיים בהתנהלות העסק: אופציות מימון, גיוס אשראי לעסקים, הגדרה נכונה של תמהיל אשראי, ניהול מו"מ מול בנקים וגורמי מימון אחרים, ניהול כוח האדם ועוד.
  • ניהול משברים – משבר פיננסי עלול להתרחש גם לטובים שבאנשי העסקים. ייעוץ פיננסי ועסקי מידי יועץ מנוסה ומומחה מסייע להיחלץ ממצבי משבר וזאת בעזרת נקיטת פעולות מנע וגיבוש תכנית ואסטרטגיה מקיפה להבראת העסק.